Yaşam alanınıza uygulayacağınız birkaç küçük hareketle, tüm enerjinizin, motivasyonunuzun ve dekorasyonunuzun değişeceği bilinen bir gerçektir; fakat bazen boya- badana bizim için korkulan bir işleme dönüşebilir. Peki, boya-badana yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Yaz ayının gelmesiyle ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte içimizde evimizi de yenileme ve ferah bir nefes alma isteği uyanır. Ev dekorasyonunuzda yapacağınız ufacık bir değişim bile sizi derinden etkileyebilir. Özellikle evinde boya-badana işlemlerini yapmak isteyen birçok kişi tereddüt yaşayabilir. Ancak korkmayın, verdiğimiz öneriler ile boya-badana işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Boya badana yaparken alacağınız birkaç önlem ile sezon temizliğinizi çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.
İşte boya-badana yapmanın ipuçları...
-Hali hazırda yaşanılan bir eve uygulama yapılacaksa, eşyalarınızın koruma altında olmasına dikkat edin.
-Boya değen ya da damlayan alanlar için anında müdahale yapılırsa, kalıcı hiçbir izle karşı karşıya kalmamış olursunuz.
-Hangi odayı hangi renge boyayacağınıza önceden karar verin. Canlı renkler odayı biraz daraltacaktır. Açık renkler ise, odanın daha geniş ve aydınlık gözükmesini sağlayacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak yaptığınız seçimlerle odalarınıza uygun aurayı verebilirsiniz.
-Hep aynı markaya ait ürünler kullanırsanız, renkler içinde ton farkları ya da kalite farkıyla karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.
-Uygulama yapacağınız zeminde pürüzler varsa önce bunları gidermeniz faydalı olacaktır. Boya her zaman pürüzsüz ve temiz zemin üzerinde daha iyi sonuç verecektir. Aksi halde emeğiniz ve paranız boşa gidebilir.
-Boyama işlemini ince katlar halinde yapın. Bu boyanın topaklanması ve dalgalı olması ihtimalini en aza indirecektir.
-Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ekleyin ve karıştırmadan ağzını kapatarak serin bir yerde saklayın.
-Tüm kontrollerin ardından uyguladığınız işlemin kurumasını bekleyip küçük bir temizliğin ardından koca bir sene boyunca tertemiz ve ferah bir evin keyfini sürebilirsiniz.