Gül, tüm zamanların ve dünyanın en popüler çiçekleri arasında. Güzelliği, çok yönlülüğü ve kokulu ile yaygın olarak yetiştirilmektedir. Gül, çeşitli renk, şekil ve boyutlarda kendi içinde ayrılır. Sevginin ve mutluluğun sembolü olarak kabul edilir. Sizin için bu baharda bahçenizde veya evinizde bulundurmanız gereken 8 gül çeşidini ele aldık.
ABONE OLBourbon

Bu gül çeşidir güç ve güzelliğin mükemmel karışımı olarak bilir. Harika bir bahçe gülüdür. Özellikle mantar hastalıklarına ve küflere karşı hassastır. Koyu kırmızı ve koyu pembe çeşidi bulunur. İlk kez 1820'de Henri Antoine Jacques tarafından Fransa'datanıtıldı.

Alba (Melez gülü)

Alba, Rosa Canina ve Rosa Damascene arasında çaprazlama yetişen bir melez gülü çeşididir. Avrupa'da ilk yüzyıldan beri yetiştirilen en eski bahçe gülüdür. En güzel güç çiçeği olarak anılan Alba, beyaz açık pembe renktedir. Son derece kokuludur.

Isparta gülü (Damaks rose)

Isparta gülü, Rosa gallica ile Rosa moschata türlerinden elde edilmiş melez bir gül türüdür. Gül yağı elde etmek için Isparta ve Burdur yörelerinde yetiştirilir. Ayrıca İnegöl köylerinde de fındık gülü adı altında yetiştirilmektedir

Floribunda

Floribunda gülü modern bir bahçe gülüdür. Hibrit çayları ve polyantha gülleriyle çarprazlama ile geliştirilmiştir. Floribunda çiçekleri hibrit çayına göre daha küçüktür. Çok çeşitli renklerde bulunur; beyaz, pembe, kırmızı ve sarı.

Kırmızı Frenk gülü (Gallic Rose)

Genellikle Fransız gülü, Provins gülü veya Gallic rose olarak adlandırılan bu gül çeşidi, en güzel gül çiçeklerinden biridir. Türkiye'nin doğusu ile Kafkasyaya'ya doğru Güne ve Orta Avrupa'yaözgü en eski ekili gül türlerinden biridir. Hafif kokulu ve kalın yapraklardan oluşur. Beş yaprakları ile birlikte açar. Hafif kokuludur. Açık pembe, koy pembe, kırmızı, beyaz ve koyu mor arasında değişen renklere sahiptir.

Foetida (Fars gülü)

Avusturyalı briar, Fars sarı gülü ve Avusturyalı bakır gül de dahil olmak üzere birçok ortak isimle bilinen Rosa foetida, Gürcistan'daki Kafkas Dağları'nın eteklerine özgü bir gül türüdür. Bazılarının sakıncalı bulduğu kokulu sarı çiçekleri vardır. Foetida 6 metreye kadar büyüyen, dayanıklı ve güçlü bir gül çeşididir.

Hibrit Çayı gülü

Hibrit Çayı modern bahçenin en eski ve dünyanın en popüler güllerinden biridir. Aynı şekillerde farklı renklere sahiptir ve melez çiçeğidir. Melez çay çiçekleri mükemmel şekilleriyle gözleri büyüler. Yüksekliği ve büyüklüğü ile dikkat çekicidir. Bu gül çeşidi genellikle uzun sapların üstünde tek tek çiçek açar, bu da onları kesme çiçekler arasında en popüler gül çeşidir yapar. Dünyada çok sayıda hibrit çayı çeşidir vardır.