Son yıllardaki bilimsel araştırmalar "kocakarı masalı" denen bazı kanıların doğru olabileceğini, diyetisyenlerce savunulan bazı görüşlerinse batıl inançtan öteye geçmediğini söylüyor.Son yıllardaki bilimsel araştırmalar "kocakarı masalı" denen bazı kanıların doğru olabileceğini, diyetisyenlerce savunulan bazı görüşlerinse batıl inançtan öteye geçmediğini söylüyor.
Son yıllardaki bilimsel araştırmalar "kocakarı masalı" denen bazı kanıların doğru olabileceğini, diyetisyenlerce savunulan bazı görüşlerinse batıl inançtan öteye geçmediğini söylüyor.
Kahve, odaklanmayı artırır
Kafeinin dikkati toparlama, keyif ve enerji verdiğini kanıtlayan araştırmalar var. Kafein bağımlılığı korkusu da mantıklı değil, çünkü insanlar gergin hissetmeye başladığında an kahve içmeyi kesiyor.
Abur cubur mutlu eder
Karbonhidratların serotonin hormonu salgılanmasını artırıp mutluluk ve rahatlamaya yol açtığı inancı külliyen yanlış. Hatta karbonhidratlardaki proteinler beynin serotonin kanallarını tıkar, kilo aldığınızla kalırsınız.
Şeker acıyı azaltır
Bazı araştırmalar şekerin çocuklarda ağrıları azalttığını gösteriyor. Mesela 12 aya kadar bebeklere yarım çay kaşığı şeker verildiğinde aşıya daha az tepki verdikleri gözlenmiş. Ama bunun sadece ?plasebo etkisi? olduğunu söyleyen araştırmalar da var.
Çikolata aşkı uyandırır
Çikolata iyi geldiyse nedeni lezzeti. Mesela çikolatada aşkla ilgili duygular uyandıran feniletilamin asidi oranı sucuktakinden fazla değil.
Süt uyku yapar
Tritofan denen aminoasitli gıdaların (süt ve hindi eti) uyku yaptığına inanılır ama yeni bir araştırmada bunların beyindeki aminoasitlerle başa çıkamayıp etkisiz kaldığı anlaşıldı.
Balık depresyona karşı
Psikologlar, depresyondaysanız her gün Omega 3 içeren somon, ton balığı veyasardalya yemeyi tavsiye ediyor. Ama her Omega 3 içeren besin aynı etkiyi yaratmıyor. Hatta alkollü içecekler, mısır ve soya fasulyesi depresyonu artırabilir.
Yemek uyku yapar
İnsanlar yemekten sonra uyku basmasını yediklerine yorar. Ama performansınızın düşmesi 24 saatlik ritminizdeki bozukluklardan kaynaklanıyordur.
Yorgunsanız su için
Su kaybının ilk işareti yorgunluktur. Çok spor yapmıyorsanız, günde 2 litre su için. İçtiğiniz çay-kahve de aynı ihtiyacı karşılar. Ama alkollü içecekleri aynı niyetle içemezsiniz.
Et, hırs yapar
Tam tersi; insanlar et gördüğünde ve yediğinde daha sakin oluyor.
Füsun Saka