Deri iltihabı deride meydana gelen bir iltihaplanmadır. Kaşınma ve kızarma gibi semptomlarla kendini belli eder. Sizin için gliserin, propolis ve kilden meydana gelen basit bir ev yapımı sabun tarifini paylaşıyoruz. İltihap giderici özellikleri olan bu sabun doğal bir şekilde deri iltihabının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Gliserin

Gliserin sülfat içermeyen doğal sabunların baş malzemesidir. Enfeksiyon önleyici antiseptik özellikleri vardır ve cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Ayrıca cildi yumuşatır ve renginin solmasını engeller. Gliserinle sabun yapmak çok kolaydır çünkü bu malzemeyi cildiniz için iyileştirici özellikler barındıran diğer malzemelerle bir araya getirebilirsiniz.


Kil

Kil, kozmetik amaçla hazırlanan ev yapımı ürünlerde yaygın olarak yer verilen bir malzemedir. Üç iyileştirici özelliği öne çıkar: Yüksek miktarda mineral barındırır ve ciltteki gözeneklerden kan akışına giren elementlerin izini takip eder. Ayrıca iltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Hatta toksinleri vücuttan çıkarır.


Propolis

Propolis, güçlü iyileştirici özellikleriyle bilinen %100 doğal bir malzemedir. Cildin üzerindeki herhangi bir bakteri veya mantarla savaşmak için çok uygundur. Söz konusu deri iltihabı olduğunda, propolis çok etkili bir iltihap giderici ve ağrı kesicidir. Ayrıca ciltteki dolaşımın da iyileşmesini sağlar. Yan etkisi olmayan doğal bir antibiyotiktir. Yiyebilirsiniz veya doğrudan cildinizin üzerine uygulayabilirsiniz.


Ev yapımı sabun için malzemeler

1 kalıp gliserin sabun, 1 yemek kaşığı propolis sıvısı özü, 3 yemek kaşığı ince toz kil. Ayrıca sabuna özel bir koku vermek için lavantalı, biberiyeli, limonlu veya portakallı gibi sevdiğiniz bir esansiyel yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz.


Nasıl yapılır?

Gliserin kalıbını eriyinceye kadar ısıtın. Bunu ocağın üzerinde veya mikrodalga fırında yapabilirsiniz. Kaynama noktasına getirmek zorunda değilsiniz. Sadece gliserin sıvılaşana kadar ısıtın. Sonra gliserini cam bir kasenin içine koyun ve sıvı haldeki propolisle kili ekleyin. İyice karıştırın. Karıştırırken ahşap veya cam bir kaşık kullanın. Plastik ya da metal olmasın. Bu, kilin iyileştirici özelliklerini yok etmemek için gereklidir.İyice karıştırdıktan sonra karışımı bir kalıba veya sabununuza şeklini verecek olan bir kaba dökün. Bir sabunluğu veya plastik bir şişenin taban kısmını kullanabilirsiniz. Soğumaya bırakın. Böylece sabununuz hazır olacak.


Nasıl uygulanır?

Deri iltihabından etkilenen bölgeleri günde iki kez, sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce, bu ev yapımı sabunla yıkayın.Sonrasında aloe vera, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya aynısefa yağıyla yapılmış doğal bir losyon kullanarak cildinizi nemlendirin. Son olarak da doğal olmayan, sülfat, paraben veya diğer zararlı kimyasal maddeleri içeren ürünleri kullanmaktan kaçının.