Erişmek istediği bilgiler ile kullanıcılardan büyük tepki gören WhatsApp'ın yeni sözleşmesinde hangi maddeler bulunuyor?WhatsApp, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni gizlilik ilkelerini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre WhatsApp bu yeni sözleşmeden itibaren verilerini Facebook ile paylaşacak. WhatsApp kullanmak isteyenler bu onayı vermek zorunda ve ne yazık ki alternatif bir seçenek bulunmuyor.

WhatsApp'ın yeni sözleşmesi neleri içeriyor?
Hesap bilgileri


Mesajlar


Bağlantılar


Durum bilgisi


İşlem ve ödeme verileri


Müşteri desteği ve diğer iletişimler


Kullanım ve kayıt bilgileri


Cihaz ve bağlantı bilgileri


Konum bilgileri


Çerezler


Başkalarının sizin hakkınızda sağladığı bilgiler


Kullanıcı şikayetleri


WhatsApp'taki işletmeler


Üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları


Üçüncü taraf hizmetleri


Yan hizmetler


Emniyet, güvenlik ve bütünlük


Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler


Kurumsal etkileşimler


Whatsapp sözleşmesi iptal edilebilir mi?
Sözleşme kabulü, iptali vb. bir durumla ilgili henüz aktif bir buton uygulamada bulunmuyor.

Whatsapp'a alternatif uygulamalar

Signal Anlık iletişim için dünyanın her tarafında ücretsiz olarak kullanılan Signal iletiler göndermede ve almada, sesli ve görüntülü aramalarda kullanılabiliyor. Signal, tanımlayıcı olarak standart cep telefon numaralarını kullanılıyor ve diğer Signal kullanıcılarıyla tüm iletişimleri güvence altına almak için uçtan uca şifreleme yapıyor.


Telegram 400 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Telegram, piyasadaki en hızlı mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor.


Bip Tüm operatörler tarafından kullanılabilen Bip uygulamasının en büyük avantajları arasında10 kişiye kadar kişiyi ile görüntülü görüşme ve acil durumlarda BiP Acil Durum Butonu'ndan yakınlarınıza durumunuzu konumuzla birlikte gönderebilir onlarla kesintisiz iletişim kurabilme özelliklerinin olması bulunuyor.


Viber Viber, internet bağlantısı aracılığıyla (Wi-Fi veya mobil veri) dünyadaki herkesle bağlantı kurmanı sağlayan, görüntülü sohbet programları arasında yer alıyor.


Hangouts Google Hangouts, Google tarafından geliştirilen bir anında mesajlaşma ve görüntülü görüşme platformudur. 15 Mayıs 2013'te yayımlanan program üç mesajlaşma servisinin yerini almıştır. İki ana üründen oluşur: Google Meet ve Google Chat.


WeChat WeChat, Çin'de geliştirilen sesli ve yazılı mesajlaşmaya yarayan bir mesaj servisidir.


Line Japonlara ait bir mobil mesajlaşma uygulamasıdır, "Line Corporation" tarafından yapılmıştır. LINE, aralarında etiketler, home, timeline ve resmi hesaplar da bulunan çeşitli interaktif öğelerle entegre bir şekilde ücretsiz metin ve sesli mesajlaşma, sesli arama ve grup sohbeti sunar.


Dedi Dedi, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda kullanılabileceğiniz ücretsiz bir haberleşme uygulamasıdır.


Discord Discord, sesli bir iletişim uygulamasıdır. İnternet üzerinden tanıdığınız kişilerle iletişim kumanızı sağlayan uygulama tamamen ücretsiz.