Neden bazı rüyalarımızı hatırlarız ve bazılarını hatırlayamayız. Tüm rüyalar aynı değil mi? Kimilerini hatırlamamız için bir nedenimiz mi var?Araştırmalara göre her gece 6-7 rüya görüyoruz. Uykumuz hızlı göz hareketi REM ve hızlı olmayan göz hareketi NREM döngülerinden oluşuyor. Rüyalar REM uykusundayken görülüyor. Bazı ilaçlar, alkol ve benzeri ürünlerin tüketilmesi durumunda REM uykusuna geçilememesi mümkün. Bu durum da rüyaları hatırlayamamızı açıklayabilir.


Uyku döngüsü nedir?

REM ve NREM?den oluşan uyku döngülerimizin her biri 90 dakika sürer ve 5 aşamadan oluşur. İlk REM uykusu 90 dakika sürer ve takip eden her REM daha da derinleşir. Beyin aktif olduğundan yoğun rüyaların görülme ihtimali yükselir. NREM, kas hareketinin çok az olduğu ya da hiç olmadığı dört döngüden oluşur. Uykunun yaklaşık ilk 10 dakikası ilk NREM?dir ve uyanmak da oldukça kolaydır. İkinci NREM uykusunda vücudumuz derin dinlenmeye hazırlanır; kalp atışı yavaşlar, vücut ısısı düşer. Üçüncü ve dördüncü NREM döngülerinde ise uyanmak zordur, en derin uykularımız bu döngülerdedir. Bebeklerin uykularının yaklaşık yarısının REM uykusunda geçtiği tahmin ediliyor. Yetişkinlerde bu yüzde 20?ye kadar düşüyor. Bu durumun nedeninin stres faktörleri ve enerji olduğu düşünülüyor.
Rüyalarımızı neden unuturuz?

Rüyalarımızı unutmamızın birkaç nedeni olabilir. Alkol, ilaç kullanımı, stres rüyalarımızı etkileyebilir. Rüyalarımız ile gerçek dünya arasında ise ince bir örtü bulunur, uyandıktan sonraki 6-10 dakika içinde rüya hafızamızdan silinir. Bu da NREM ve REM döngülerinin düzgün çalışmamasıyla açıklanabilir. Hatırladığımız rüyalar, uyku döngümüzün sonunda gördüklerimizdir. İlk REM uykusunda gördüğümüz rüya, gece boyunca katmanlar oluşturur. Son REM uykusunun bitimine doğru gördüklerimiz, rüyanın hatırladığımız bölümü olur. Bazı görüşlere göre, rüyamızda gördüklerimiz tehlikeli, korkutucuysa bilinçaltımız korumaya geçip rüyayı hatırlamamızı engelliyor. Öte yandan hatırladığımız kötü rüyaların da beynimizin deneyim kazanması ve öğrenmesi olduğu öne sürülüyor. Rüyalarınızı hatırlamak istiyorsanız, birkaç küçük egzersizin faydasını görebilirsiniz.Rüyalarınızı hatırlamak için birkaç ipucu

Rüyalar farklı biçimsel dünyalar gibi görünse de sembollerin gerçeklikte bir anlamı olabilir. Ve rüyaların ne kadarını hatırlayabilirsek, sembollerin anlamını da çözebiliriz. En iyi yöntemlerden biri rüyanızı düşünmektir. Uyandığınızda birkaç dakikalığına rüyanızı ve detaylarını düşünerek hafızanızdan silinmeden zihninize kaydedebilirsiniz. Rüyanızı birine anlatmak ya da yazmak da kaydetmenize yardımcı olabilir. Bu yöntem bir süre sonra rüyalarınızı daha kolay hatırlama alışkanlığı yaratacaktır. Bazen rüyalarımızı sonradan hatırlayabiliriz, hatırlatıcı bir olay ya da söz unutulan rüyayı hafızamıza geri çağırabilir. Not almak faydalı bir yöntem olacaktır.


Neden rüyalar bu kadar önemli?

Uyku sırasında yaşadığımız deneyimler ve uyanıkken gördüğümüz hayaller birbirleriyle bağlantılıdır, zihin dünyamızı geliştirirler. Rüyalara ve orada gördüklerimize dikkat ederek gerçeği algılayış biçimimizi açıklayabilir, potansiyelimizi yükseltebiliriz.


Rüyalar hakkında bilmediğiniz 9 şey

Beyinde gerçekleşen bir şeyler olduğunu biliyoruz ve neden olduğuna dair de tahminlerimiz var. Uzmanların bile konu uyku ve rüya olduğunda bildikleri teoriden öteye gidemiyor. Uyku çok uzun bir süredir günlük olayların düzenlenip saklandığı bir süreç olmuştur ve yapılan araştırmalar da bu görüşü desteklemiştir. Geceleri beyin metaforik olarak yutkunmaya ve gün içinde aldığı bilgileri sindirmeye başlıyor. Beynin sakladıkları da bizim kim olduğumuzla ilgilidir. Konu rüya olunca da bir sürü şey bildiğimizi sanıyoruz.


Bütün gece rüya görürüzRüyanın sadece REM evresinde gerçekleştiğini biliyor olabilirsiniz ama aslında sürekli bir rüya halindeyiz. REM uykusu sırasında rüyalara daha çok odaklanıyoruz. Rüyayı görmüyor olmamız, olmadığı anlamına gelmiyor. Gece ilerlediğinde, REM uykusu periyodları uzar ve rüyalarımızın büyük bir çoğunluğu gecenin üçte birinde görülür.


Böceklerin ve balıkların REM uykusu yoktur Bazı rüyalar REM uykusu dışında gerçekleşse de, diğer türlerde REM uykusunu tanımlama sadece tahminden öteye gidemiyor. Ancak bütün memeliler, sürüngenler ve bazı kuşlar REM uykusunu yaşıyor. Bu nedenle rüya görme ihtimalleri de oldukça yüksek.


Eğer çalar saat ile uyanıyorsanız rüyanızı hatırlamanız çok zordur Sizi dünyaya çağıran alarmın yarattığı travma, birkaç saniye önce dolaştığınız diyarları unutmanızı sağlar. Rüyaları hatırlamanızın en iyi yolu, yavaş yavaş uyanmak ve ayılma sürenizi dakikalara yaymaktır. Rüyalarınızı hatırlamak için de kendinizi zorlamayın.


Rüyalarını hatırlayan insanların beyin aktivitesi çok farklıdır 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre, rüyalarını hatırlayan insanların beyninde temporo- parietal denilen bölgenin daha çok aktivite sergilediği görülmüştür. Bu farklılık sadece uyku sırasında değil ayıkken de görülmüştür. Rüyalarını hatırlayan insanlar, uyku sırasında seslere karşı da daha duyarlıdır.


Bedeniniz rüyalara uyanıkmışsınız gibi tepki verir Bazen rüyamızda gördüğümüz bir insana kızgın bir şekilde uyanırız. Biyolojik olarak gözlerinizi açtığınızda da hisleriniz devam eder. Rüyada yaşadığımız deneyim, bedenimizde ve beynimizde aynı şekilde kaydedilir. Kan basıncınız veya kalp hızınız artabilir. Örneğin gerçek hayatta stresli bir senaryo, rüyadaki duygusal deneyimlerle pekişebilir.


Gerçek zamanlı rüya görürüz Rüyaların çok kısa sürdüğü mitine rağmen, aslında rüyalar 20,30 ve hatta 60 dakika bile sürebilir. Gecenin başında sadece birkaç dakika sürse bile, gece ilerledikçe REM aşamasında uzanır.


Kabuslar her zaman korku ile ilgili değildir Kötü rüyalar aslında korkutucudur ancak iş başında olan başka duygular da vardır. Yapılan bir araştırmaya göre, kabuslar ve kötü rüyalar genellikle başarısızlık, endişe, karmaşa, üzüntü ve suçluluk duygusunu ortaya çıkarır. Erkeklerin gördüğü kötü rüyalar görmek genellikle şiddet ve fiziksel agresyonla ilgilidir. Kadınların kötü rüyaları ise genellikle ilişki içindeki sorunlarla ilgilidir.


Rüyalarınız garip değildir, siz onlara garip dersiniz Rüyanızda dev yeşil bir örümcek ve Kraliçe Mary ile su altında poker oynadığınızı görmeniz garip değildir. Sadece uyanıp gerçek hayata adım attığınızda bu size garip gelir. Rüya alemi ve gerçek dünya arasında karşılaştırma yapmak, birbirinden farklı iki kültürün yemek alışkanlığını karşılaştırmak gibidir.


Rüyanızda ölebilir ya da bir felaketten sağ çıkabilirsiniz Pek çok insan, rüyada ölmenin öleceğiniz anlamına geldiğine inanır ancak bu doğru değildir. Eğer rüyada ölme fırsatı yakalarsanız peşinden gidin. Bilinç ölümsüzdür ve bedenden bağımsızdır ve rüyada ölmek gerçekten değişik bir deneyim olabilir.


Referanslar:
Michelle Estevez. "This Is Why You Forget Your Dreams When You Wake Up". (22 Ocak 2020). Şuradan alındı: https://educateinspirechange.org/spi...n-you-wake-up/