Cilt bakımı ile ilgileniyorsanız mutlaka 'Cilt pH' terimini daha önce duymuşsunuzdur. Ancak ne olduğunu ve ne işe yaradığını tam olarak biliyor musunuz? İşte detaylar...
ABONE OLpH, sıfır (en asidik) ila 14 (en alkalin) arasında değişen bir maddenin asit-alkalin oranını tanımlayan 'potansiyel hidrojen' için bir kısaltmadır.Cildin yüzey pH'ı tipik olarak dört ila altı arasında değişen asidik bir orana sahiptir. Cildin doğal durumunda yüzey pH seviyesi ortalama 4.7'dirAraştırmalar, pH değerleri beşin altında olan cildin, pH değerleri beşin üzerindeki ciltlerden daha iyi durumda olduğunu göstermiştir. Bu, bariyer fonksiyonunun ölçümü, nemlendirme ve ölçeklendirme ile gösterilmektedir.Cildinizin pH'ı değişir mi?

Cildinizin pH'ını etkileyebilecek oldukça az element vardır.

Yaşlandıkça cilt pH'ı değişir

Yenidoğanlar, yaşamın ilk yılında asidik bir pH'a geçiş yapan nötr bir pH ile başlar. Cildin pH'ı yaşam boyunca dalgalanır ve yaşlılıkta yükselir.

Cinsiyet

Cinsiyet ayrıca cildin pH seviyesini de etkileyebilir. Erkekler tipik olarak beşin altında bir pH değerine sahipken, kadınlar tipik olarak beşin üzerinde bir pH değerine sahiptir.

Irk

Koyu ten rengi olanların pH'ının açık tenli olanlardan daha düşük olduğu bulunmuştur.

Cilt bakım ürünleri

Birçok temizleyici alkalin olarak sınıflandırılır, bu da cildin pH'ının geçici olarak değişmesine neden olabilir. Temizleyici ve kozmetik kullanımının yanı sıra, genellikle sekiz civarında bir pH değerine sahip olan düz musluk suyuyla yıkama, doğal değerine dönmeden önce cilt pH'ını altı saate kadar artırabilir.

Ter

Ne kadar terlediğiniz de cildinizin pH'ında rol oynayabilir. Ağır egzersiz ve sıcak bir ortam nedeniyle aşırı terleme cilt pH'ını artırabilir.

Beslenme

Araştırmalar, A vitamini alımının ve tekli doymamış yağın her iki cinsiyette cilt yüzeyi pH'ını azaltabileceğini gösterdi.