"Kulak çınlaması sebebi nedir? Kulak çınlaması tedavisi nedir?" Konunun uzmanları kulak çınlaması hakkında merak edilenleri anlattı."Kulak çınlaması sebebi nedir? Kulak çınlaması tedavisi nedir?" Konunun uzmanları kulak çınlaması hakkında merak edilenleri anlattı.
Kuş sesi, ıslık sesi, cırcır böceği sesi, zil sesi gibi ifade edilen kulak çınlamaları, genellikle basit bir sağlık sorunu gibi görülse de bazı durumlarda önemli bir hastalığın da habercisi olabiliyor. Kulak çınlaması; cep telefonu ile konuşma süresinin artması, yüksek seste müzik dinleme ve sigara kullanımı ile de ortaya çıkabiliyor. İlerleyen yaşla birlikte görülme oranı da artan sorun, çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor.
*
Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü?nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, kulak çınlaması ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
*
Kulak çınlaması genellikle erişkinlerde görülür. Bir hastalık değildir, işitme sisteminde meydana gelen bir bozukluğun belirtisidir. Toplumda yaklaşık  oranında kulak çınlaması sorunu yaşanmaktadır. Çınlama sürekli hale geldiğinde; uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilir. Çınlamanın tanısı işitme testi ile konulur. Bunun yanında sistemik hastalıkları tespit edebilmek için kan tahlili, damarsal anomaliler için doppler USG?ye başvurulur. Eğer tek kulakta çınlama varsa tümör olasılığı düşünülerek MRG çektirilebilir. Ancak çınlamanın teşhisinde en önemli faktör çınlamanın öyküsüdür. Her hastada farklı özelliklerle kendini gösterebilir.
*
Kulak çınlamasının nedenleri nelerdir?
*
Kulak çınlamasının pek çok nedeni olabilir. Kulak kiri, kulak enfeksiyonları, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi, kulak kemikçiklerinde kireçlenme, alerji, tansiyon yüksekliği veya düşüklüğü, bazı tümörler, şeker hastalığı, tiroit hastalıkları, aspirin ve benzeri ağrı kesici ve antiromatizmal ilaçlar, çeşitli antibiyotikler, bazı depresyon hastalıkları, damarsal hastalıklar, sigara kullanımı bu nedenler arasında sayılabilir. Yaşa bağlı işitme azlığı ve stres de çınlamaya neden olan en önemli etkenlerdir. Cep telefonuyla uzun süre konuşmak ve kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek kulak çınlamasını tetiklediği gibi sigara kullanımı da çınlama faktörlerinden biridir.
*
Çınlamaya bu belirtiler eşik ediyorsa tümör olabilir
Çınlama dirençli bir şekilde ilerlemesi
Baş ağrısı
Bulantı ve kusma
Baş dönmesi
İşitme azlığı
Denge bozukluğu
Yüz felci

*
*
Kulak çınlaması nasıl geçer?
*
Nedeni bulunamayan çınlamalarda, hastaya gürültüden korunma, nikotin-kafein-alkol içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınma gibi önerilerde bulunulur. Aynı zamanda iç kulağın kan dolaşımını düzenleyici ilaçlar verilerek çınlama giderilmeye çalışılır. Ayrıca çınlama eğer sessiz ortamlarda artıyorsa, uyku sırasında sevilen bir müzik dinlenebilir. Hasta bu uygulamalardan yarar görmediyse çınlama terapisi (maskeleme) önerilir. Bu yöntemle çoğu hastada olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu tedavide hastaya rahatsız edici olmayan nitelikte bir arka plan gürültüsü verilerek dikkatin dağılması sağlanır, kulak çınlaması geri plana atılarak rahatsız edici olmaktan çıkartılır ve hasta tarafından işitilmez.
*

*
Biri sizi anıyor diye kulak çınlamaz!
*
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulak çınlaması hakkında bilgiler verdi.
*
Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulakları çınlayan insanların, ?Biri beni anıyor? diye düşündüğünü, ancak bunun doğru olmadığını söyledi. "Tinnitus" olarak da bilinen kulak çınlamasına küçük kulak kiri, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri, denge veya işitmeyi sağlayan sinirdeki bir tümörün neden olabileceğini kaydetti. Bazı kulak çınlamalarının geçici bazılarının da kalıcı olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Mete Kıroğlu, şunları söyledi: ?Alerji, yüksek veya düşük tansiyon, şeker hastalığı, tiroit problemleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler, bazı romatizma ilaçları, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar da tinnitus?a neden olabilir.?
*
Kulak çınlamasına karşı çok sesli ortamlardan uzak durulması ve stereo kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlenilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kıroğlu, şu önerilerde bulundu:
*
Kan basıncını sürekli kontrol ettirin.

Tuzdan, sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.

Kan akımınızı düzenleyen günlük egzersizleri ihmal etmeyin.

Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan kaçının.

Kulak çınlaması yaşamınızı olumsuz etkileyebilir ama sağır olmanıza neden olmaz.

*